Neponáhľajte sa s jarným upratovaním záhrady! Ukrýva v sebe život, ktorý ešte potrebuje čas na prebudenie. 🍂🦋🐝

Jar je vo vzduchu. Slnečné lúče sú čoraz teplejšie, dni dlhšie a mnohí z nás cítia prirodzenú potrebu „upratať“ záhradu po zime.  V mestách i na vidieku. Ale čo ak vám poviem, že príroda to s „neporiadkom“ myslí dobre a jarné upratovanie môže – a malo by – ešte chvíľu počkať?

Ak ste sa niekedy v zime prebudili o pár hodín skôr, než ste museli, viete, aký je to pocit. Ste zmätení, unavení a najradšej by ste sa schovali späť pod perinu. Presne tak sa cíti aj užitočný hmyz, keď mu príliš skoro „vyprášime periny“ z našich záhrad.

Včely, motýle, čmeliaky a mnoho ďalších opeľovačov a užitočných predátorov trávia zimu v lístí, stonkách rastlín a v pôde. Ak sa do záhrady pustíme príliš skoro s hrabľami a nožnicami, odstránime nielen organický materiál, ale aj týchto užitočných pomocníkov, ktorých na jar potrebujeme.

Podľa štúdie Univerzity v Marylande sa v oblastiach, kde sa záhrady čistili príliš skoro, znížil výskyt motýľov a nočných motýľov až o 67 %! A to nie je len estetická strata – motýle a ďalší opeľovači sú základom nášho ekosystému.

V tomto článku sa pozrieme na niekoľko tipov, ako pri jarnom upratovaní a príprave záhrady na ďalšiu sezónu nepoškodiť prirodzený cyklus užitočnému hmyzu. 

Permakultúra nás učí, že príroda funguje v cykloch a každý prvok v nej má svoju úlohu. Lístie, ktoré nám na jeseň popadá zo stromov, je v skutočnosti dokonalý prírodný mulč, ktorý počas zimy chráni pôdu, udržiava vlhkosť a poskytuje úkryt hmyzu.

Mnoho druhov užitočného hmyzu trávi zimné mesiace v rôznych štádiách svojho vývoja- ako vajíčka, larvy, kukly, alebo dospelé jedince.  Počas roka potom zohrávajú kľúčovú úlohu v opeľovaní a kontrole škodcovv našich záhradách, preto je dôležité poskytnúť im bezpečné podmienky na prezimovanie.

Aby ste dali užitočnému hmyzu vo vašej záhrade dostatok času sa prebudiť a bezpečne odletieť, skúste vyskúšať tieto rady:  

✅ Nechajte lístie a suché rastliny na mieste, kým sa trvalo neoteplí (aspoň na 10 °C cez deň aj v nocipár dní po sebe).

✅ Vytvorte bezpečný kútik – Ak musíte upratať, presuňte lístie a ostrihané rastliny do jedného rohu záhrady, kde sa hmyz môže ešte bezpečne vyliahnuť.

✅ Zachovajte rastlinné stonky – v mnohých z nich sa nachádzajú kukly.  Ak môžete, nechajte ich na mieste.

✅ Podporte prirodzené cykly tým, že ponecháte časti záhrady „divoké“, kde hmyz a iné živočíchy môžu bezpečne prečkať zimu.

Ak sa vám to vo vašej záhrade podarí, budete v nej mať počas sezóny dostatok opeľovačov aj predátorov. A to znamená oveľa väčšiu šancu na krásnu, zdravú a plodnú záhradu.

Všeobecne platí, že čím dlhšie počkáte, tým lepšie. Hmyz sa neprebúdza naraz – niektoré včely sa objavia už v marci, zatiaľ čo iné nevyjdú skôr než koncom mája.  

Ak chcete pomôcť prírode a zároveň udržať svoju záhradu zdravú, všímajte si signály prírody:

✅  Po posledných mrazoch – ak sa nočné teploty držia nad 10 °C niekoľko dní po sebe, väčšina hmyzu je už prebudená. V posledných rokoch sa často stáva, že sa koncom februára, začiatkom marca náhle oteplí. To nás po dlhej zime láka rýchlo v záhrade poupratovať. Je však dobré vydržať a nechať lístie na záhonoch dlhšie, keďže mrazi sa zvyknú vrátiť.


✅  Po odkvitnutí ovocných stromov – čerešne, broskyne či jablone poskytujú potravu prvým opeľovačom. Keď odkvitnú, väčšina hmyzu je už aktívna.


✅  Po tom, ako sa tráva začína zelenať – trávniky sa prebúdzajú až vtedy, keď sa pôda dostatočne prehreje, čo znamená, že aj hmyz je už v pohybe. Ak máte veľa trávnika, zvážte jeho zmenšenie a vysadenie pôvodných rastlín podporujúcich opeľovače. Príkladom takých trvaliek je napríklad nechtík, echinacea, šalvia, nevädza, astra, tymiány, levanduľa, zlatobyľ, či borák. Obvykle sú aj liečivé, alebo výborné ako koreniny do jedál. Kvitnú od júna do októbra, takže sa vám odvďačia aj krásou.

Ak sa obávate, že vaša záhrada bude pôsobiť zanedbane, môžete ju upraviť tak, aby vyzerala premyslene, upravená a pri tom bola permakultúrna a teda priateľská k jej obyvateľom.

🌱  Pridajte informačné tabule – umiestnite malý nápis „Nechávame lístie pre prírodu“ alebo vysvetlenie, prečo je dôležité neodstraňovať organický materiál. 

🌿  Ohraničte priestor – aj krátky plôtik, kamene alebo drevené okraje môžu pomôcť oddeliť priestor pre divokú prírodu od zvyšnej záhrady. 

🚶 Zachovajte čisté chodníky – aby priestor nepôsobil zanedbane, udržujte chodníky upravené a priechodné. To urobí na optike a celkovom dojme zo záhrady veľmi veľa.

Permakultúra nás učí, že nemáme proti prírode bojovať, ale ju pochopiť a spolupracovať s ňou. Jarné upratovanie môže počkať – vaša záhrada je aj v zime plná života! Počkajte so zásahmi, kým sa teploty ustália, a vytvorte v nej priestor pre užitočné opeľovače a predátorov škodcov. Zachovanie prirodzených podmienok pomôže hmyzu prežiť a podporí ekologickú rovnováhu vašej záhrady. 🌿🐝🌍

📚 Podeľte sa o tieto informácie s priateľmi, susedmi či komunitou. Čím viac ľudí vie o význame hmyzu, tým lepšie pre všetkých.

Som lektorka permakultúry a dizajnérka permakultúrnych záhrad. Pomáham ľuďom zorientovať sa v spleti informácií o záhrade, pestovaní, zero waste domácnosti a udržateľnom spôsobe života. Spolu tak nachádzame ich vlastnú cestu a tempo ku krajšiemu a zdravšiemu životu. Hoci aj v paneláku v strede mesta. . Môj príbeh si prečítajte tu >>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *